• Pasowanie na czytelnika

          • W środę 27.03.2024 r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Dzieci dowiedziały się:

            - co to jest biblioteka, jakie jest jej przeznaczenie,

            - czym różni się biblioteka od księgarni,

            - jak należy wybierać i wypożyczać książki,

            - jak należy dbać o książki,

            - jak należy zachować się w bibliotece.

            Uczniowie mieli też okazję wykazać się znajomością bajek i legend. Na koniec złożyły ślubowanie czytelnika i otrzymały dyplomy. Obecny na uroczystości pan dyrektor Jacek Krzynówek wręczył nowym czytelnikom zakładki do książek.

            Joanna Majchrzak

          • Spotkanie z teatrem

          • Za nami kolejne spotkanie w ramach innowacji "Aleja Gwiazd- poznajemy zawody". Tym razem w czwartek 14 marca 2024r.  gościliśmy p. Ewę Filochowską- Karwowską- kierownika pracowni plastycznej Teatru Lalki i  Aktora w Łomży oraz krawcową. Pani Ewa opowiedziała uczniom o swojej pracy, przedstawiła rodzaje lalek wykorzystywanych w teatrze, opowiedziała o sposobie wykonania i przeznaczenia poszczególnych lalek, o procesie przygotowania całego spektaklu teatralnego- od szkiców, poprzez rekwizyty, aż do gotowego przedstawienia. Największe zainteresowanie wzbudziły projekty lalek oraz same lalki i rekwizyty przywiezone z teatru- niektóre grające obecnie w spektaklach, inne- lalki emerytki. Uczniowie (oraz panie wychowawczynie) mieli okazję pobawić się tymi rekwizytami, wcielić się w aktorów, poćwiczyć dykcję i uruchomić wyobraźnię. Następnie odbyły sie warsztaty, na których uczniowe wykonywali pacynki- wszyscy świetnie się bawili  tworząc różnorodne, bardzo kolorowe zwierzątka - od piesków, kotków, koni, misiów, kurczaków, po wiewiórki czy też biedronki. Każde dziecko zabrało po warsztatach do domu nowego, zwierzęcego przyjaciela. Spotkanie było bardzo udane. Dziękujemy pani Ewie za tak intensywne spotkanie i zarażenie uczniów swoją pasją. 

            Edyta Krzynówek

          • WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKO- FOTOGRAFICZNY „PODLASKIE W MOIM SERCU- CZŁOWIEK I JEGO MIEJSCE PRACY” edycja V

          • Uczennica klasy VI Lena Krzynówek 6 marca 2024 r. odebrała nagrodę specjalną - Nagrodę Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, za 2 fotografie wykonane na konkurs wojewódzki, który organizowany był przez Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Była to V edycja tego konkursu. Temat tegorocznej edycji konkursu fotograficznego brzmiał: „Człowiek i jego miejsce pracy”. Konkurs poświęcony był ludziom zajmującym się rzemiosłem ważnym społecznie, choć dziś już niepopularnym, ginącym, wypieranym przez wielkie firmy, korporacje, zakłady przemysłowe. Na fotografiach pojawiło się wiele ciekawych postaci: kowal, szewc, krawiec, garncarz, zegarmistrz, hafciarka czy koronczarka. Na wszystkich zdjęciach widać ludzi szczęśliwych, spełnionych, z pasją. Do konkursu przystąpiło 37 uczestników ze szkół podstawowych, internatów i burs, którzy nadesłali 65 prac. Po wnikliwej analizie fotografii pani Grażyna Podedworna i pan Marek Maliszewski wyłonili laureatów. Lena przekazała na konkurs zdjęcie przedstawiające kurpiankę przygotowującą na szydełku serwetę oraz drugie zdjęcie - kurpiankę wykonującą tradycyjną palmę kurpiowską z bibuły. Zdjęcia wykonane zostały w szkolnej izbie kurpiowskiej. GRATULUJEMY!

          • XIII Konkurs Gadki Kurpiowskiej  „Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku” -  kolejny sukces

          •     Dnia 05.03.2024 roku odbył się  XIII Konkurs Gadki Kurpiowskiej  „Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku” organizowany przez GOK w Łysych oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Łysych. Konkurs ma na celu poszukiwanie osób posługujących się autentyczną gwarą kurpiowską, ocalenie od zapomnienia obrazu dawnego i obecnego życia na Kurpiach oraz promocję regionu kurpiowskiego. Gadki wykonywane były w formie monologu. W konkursie brali udział przede wszystkim uczniowie ze szkół podstawowych powiatu ostrołęckiego.
                 Naszą szkołę  reprezentowali: Anna Łuba kl. IV, Jan Gawrych kl. IV oraz Zofia Samełko kl.V. Uczniowie mieli dużą konkurencję. W kategorii do lat 12, w której występowali, było aż 29 uczestników. Największe uznanie jury zyskała Zosia Samełko, która zajęła zaszczytne I miejsce. Gratulujemy Zosi kolejnego sukcesu!  Za udział w konkursie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.                                                                 

                 Gwara kurpiowska to język naszych przodków, dlatego należy być pełnym uznania dla wszystkich, którzy przyczyniają się do jej promocji i zachowania. Trzeba pamiętać, że przygotowanie do recytacji kilkuminutowej gadki to wiele godzin pracy ucznia i nauczyciela. Miejmy nadzieję, iż takie wzorce będą zachętą do poznawania i nauki gwary kurpiowskiej dla wielu uczniów.

            mgr Renata Kurpiewska

          • Olimpiada Ekologiczna

          • 29 lutego 2024 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Nowogrodzie odbyła się Olimpiada Ekologiczna w ramach realizacji projektu CZYSTA ENERGIA. Uczestniczyły w niej zespoły z następujących szkół:

            👉ZSS w Nowogrodzie

            👉SP im. Jana Pawła II w Jarnutach

            👉S P w Ksebkach

            👉SP im. Jana Pawła II w Przytułach (dwa zespoły)

            👉SP im. Marii Konopnickiej w Zbójnej.

            Naszą szkołę w Mini Olimpiadzie reprezentowali uczniowie klasy piątej w składzie: Karol Banach, Adrian Parzych, Zofia Samełko.

            Podczas uroczystości uczniowie poszczególnych szkół zmierzyli się w czterech konkurencjach m.in. :

            🙋‍♀️udzielali odpowiedzi na wylosowane pytania,

            🌍rozwiązywali test wiedzy,🌍

            🧑‍🎓układali hasła o tematyce związanej z odnawialnymi źródłami energii oraz

            👩‍🏫prezentowali tworzone modele makiet 3D o tematyce związanej z OZE, które wcześniej przygotowali .

            Nad wszystkim czuwało jury w składzie: Pan Burmistrz Grzegorz Palka, Pani Dyrektor Joanna Wądołowska oraz Dyrektor MGOK Pani Karolina Piątek. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz tą z zakresu ekologii, za którą zostali nagrodzeni. Nasi reprezentanci zajęli III miejsce.                                                                   

            Opracowanie: Kazimierz Trzcinka

          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W NASZEJ SZKOLE

          • 6 lutego obchodzony był w Polsce  Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem  „Działajmy razem!”.

            Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu, który bardzo sprawnie wkradł się w każdą dziedzinę naszego życia.

            Dlatego, Dzień Bezpiecznego Internetu – jest inicjatywą, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

            Ideą Dnia Bezpiecznego Internetu jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

            W bieżącym roku nasza szkoła została zgłoszona do udziału w lekcjach DBI, prowadzonych online przez organizatorów i partnerów DBI, w terminie od 6 lutego do końca marca 2024.

            Klasa 7 i 8 wzięły  udział w dwóch lekcjach online: pt.„Prywatność w sieci-czemu jest ważna i jak ją chronić” oraz „Mój (nie)widzialny cyfrowy ślad”, natomiast klasa 5 i 6 -  w lekcji DBI pt. „Sok pomarańczowy i dezinformacja. Co mają wspólnego?”

            14 lutego 2024 r., z okazji DBI, odbył się w naszej szkole apel, podczas którego wyświetlono film edukacyjny pt. „Dodaj znajomego” oraz prezentację podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci internet, zasad netykiety. Aby sprawdzić wiedzę uczniów odnośnie bezpiecznego korzystania z internetu, przeprowadzono  konkurs w dwóch kategoriach: dla klas 1-3 oraz klas 4-8. Zwycięzcy otrzymali nagrody.

          • Noc w bibliotece

          •      Pierwszego dnia ferii zimowych pani Joanna Majchrzak zorganizowała uczniom Noc w bibliotece, to już tradycja w naszej szkole. Opiekowali się też nami panie Aldona Dąbkowska i Marlena Lemańska i (kolejna tradycja) pan Marcin Samełko.

               Uczestnikami mogli być uczniowie, którzy zapoznali się z lekturą książki „Szatan z siódmej klasy”, ponieważ podobnie jak w powieści, poszukiwaliśmy skarbu ukrytego przez Francuzów. Pani Majchrzak wykorzystała tu naszą legendę o duchach w szkole.

               Głównym punktem programu był escape room, zakończony odkryciem skarbu ….. , czyli skrzyni ze słodyczami. Odnaleźli ją najmłodsi, oni też najlepiej radzili sobie z zadaniami. Jednak labirynt ze sznurków bezbłędnie i z ogromną gracją pokonał Rafał Grzymała.

                Potem nastąpiło to, na co czekaliśmy najbardziej, czyli rozmowy do białego rana …, co nie zachwyciło pani Majchrzak i zagroziła, że następnym razem dokona staranniejszej selekcji uczestników.                                                                                                                                                           

            Redakcja gazetki szkolnej

          • Choinka noworoczna- bal karnawałowy!

          • Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale! Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. 18 stycznia 2023 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w zabawie choinkowej. Tego dnia  już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Uczniowie przebrani byli za bohaterów z różnych bajek, filmów oraz za służby mundurowe. W salach klasowych można było spotkać między innymi: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Najpierw uczniowie mieli możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych oraz do zdjęcia grupowego. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli na górny hol. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki wszyscy z wielką ochotą rozpoczęli pląsy i tańce. Uczniowie bawili się znakomicie. Były „tańce – łamańce”, „pociąg”, „kaczuchy”, taniec z balonem  i wiele innych utworów z listy TOP zgłoszonej przez uczniów. Jednym słowem zabawa była na 102! Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Chwila odpoczynku nastapiła podczas poczęstunku- oczywiście nie mogło zabraknąć pachnącej pizzy. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Uczniowie z wielkim żalem porządkowali klasy po poczęstunku. Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele zadowolenia i uśmiechu. Każdy na pamiątkę otrzymał kolorowy balon. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i przepysznego poczęstunku. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

            Edyta Krzynówek, Małgorzata Poreda, Dorota Ułomek

          • „Ile waży Święty Mikołaj?”

          • Od listopada 2023r. do końca stycznia 2024r. uczniowie szkoły brali udział w konkursie „Ile waży Święty Mikołaj?”. Celem konkursu było wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz pomoc dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zbierane środki pomagają utrzymać działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez Fundację. Działalność Fundacji skupia się na pomocy dzieciom i młodzieży z trudnych środowisk, przygotowując ich do odpowiedzialnego wejścia w dorosłe życie.

            Organizatorem konkursu była Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo. Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo od blisko 30 lat prowadzi działania na rzecz wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży.

            Misją Fundacji jest dobrze wychować młodego człowieka – na osobę silnej wiary, o dojrzałej hierarchii wartości, dobrego i świadomego obywatela oraz patriotę, działającego dla dobra wspólnego i zaangażowanego w życie swojego państwa oraz społeczności lokalnej, sprawnego i skutecznego w działaniu społecznym oraz gospodarczym.

                 Zbiórka bilonu i promocja akcji  w ramach konkursu „Ile waży św. Mikołaj?” przybrała w naszej szkole różnorodne formy. Społeczność szkolna i lokalna była o nich informowana poprzez wykonane przez dzieci plakaty, w których dominowało hasło „Serca otwieramy i bilony zbieramy”. Do włączenia się w akcję zachęcał również umieszczony na nich wierszyk: „Mikołajem zostać chcesz, bo Mikołaj przecież jest. W naszych sercach, w naszych głowach do pomocy wciąż gotowy”. Na początku trwania akcji dzieci wykonały też identyfikatory z wizerunkiem Mikołaja i puszki na bilon. Dzięki identyfikatorom wolontariusze są łatwo rozpoznawalni w szkole i środowisku.

                  Działania rozpoczął kiermasz pod hasłem „Mikołajowe słodkości”. Rodzice wraz z dziećmi z klasy I i III upiekli wspaniałe słodkości: ciasta, rurki z kremem, babeczki… Jednak największym powodzeniem cieszyły cieplutkie, pieczone w czasie trwania kiermaszu gofry, uszlachetnione w zależności od preferencji i gustu smakoszy swojskim dżemem, ewentualnie cukrem pudrem, bitą śmietaną lub owocami.

                 Drugie działanie poprzedziły warsztaty, na których dzieci wraz z rodzicami wyczarowywały bajkowe wręcz ozdoby bożonarodzeniowe. Oczywiście wśród różnorodnych ozdób królował św. Mikołaj. Zostały one wystawione do sprzedaży na kiermaszu pod nazwą „Magia świątecznych ozdób”.

                 Kolejny kiermasz „Różności mikołajkowe” nadał drugie życie zabawkom, gadżetom, książkom. Wszystkie te rzeczy za niewielkie kwoty przyniosły radość nowym właścicielom. Przy okazji kiermaszu odbyła się również loteria fantowa, która dostarczyła wielu pozytywnych emocji jej uczestnikom i znacząco powiększyła „wagę” św. Mikołaja. Ponadto w ramach kiermaszu wolontariusze wraz z opiekunami ruszyli w trasę po miejscowości, oferując własnoręcznie wykonane glicerynowe, różane mydełka. Oczywiście miały one świąteczne kształty”,  każde było pięknie zapakowane i zawierało zachętę do użycia dzięki wierszykom: „Chcesz mieć lico piękne i rumiane, myj mydełkiem wieczorem i ranem”, „Mydełko różane czyni cuda i buzia jest piękna jak róża”.

                 Kolejne hasło akcji „Zdrowo, bo tostowo”, które pojawiło się na plakatach, wzbudziło olbrzymie zainteresowanie społeczności szkolnej. Okazało się, że określonego dnia na czterech kolejnych przerwach można będzie zjeść świeżutkie tosty z różnymi dodatkami. Powodzenie akcji przerosło oczekiwania organizatorów, a nasz św. Mikołaj już ledwie poruszał się, bo tak zwiększył się jego ciężar.

            W trakcie akcji zebrano 4269 złotych.

            Opiekunami akcji były p. Małgorzata Poreda i p. Edyta Krzynówek wraz ze swoimi uczniami tj.  klasa 1 i klasa 3. Wielkim zaangażowaniem wykazali się rodzice.

                   Całą akcję podsumował sam św. Mikołaj, który pojawił się na uroczystym apelu szkolnym i rozdał uczestnikom konkursu dyplomy.

                                                                       Sprawozdanie sporządziła: M.Poreda, E.Krzynówek

          • Bezpieczne ferie 2024 – kampania informacyjna

          • W roku szkolnym 2023/2024 ferie zimowe w województwie podlaskim trwają od 22 stycznia do 4 lutego 2024 r.

            Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” – publikacją MEiN, która zawiera aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

            Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.

            „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”

            Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych: 

            Zasady bezpieczeństwa dotyczące zabaw na śniegu, lodowisku i podczas kuligów – informacja opracowana przez KMP Białystok.

            Bezpiecznie na stoku – na stronie można znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki, komiksy i materiały do pobrania.

            Ostrożnie na lodzie – informacja o zagrożeniach związanych z zamarzniętymi zbiornikami wodnymi. 

            Bezpieczne poruszanie się po górach – materiały informacyjne Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

            Akademia Górska TOPR – filmy i materiały informacyjne Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

             

            Film edukacyjny dla dzieci Bezpieczne Ferie Zimowe

          • Wypad do kręgielni

          • 17 stycznia 2024 roku, 6 klasa wraz z wychowawczynią panią Aldoną Dąbkowską i panią Majchrzak pojechała do Łomży do kręgielni i do galerii. Pierwszym punktem były kręgle, w które grając, musieliśmy zdobyć jak najwięcej punktów. W nagrodę osoba mająca ich jak najwięcej zdobywała plusa z zachowania. Pierwsze miejsce miała Zuzanna Pokornicka ze 104 punktami, drugi był Jakub Dziekoński z 98 punktami, a podium zamknął Robert Siwik z 94 punktami. Następnie udaliśmy się do galerii, w której uczniowie mogli spędzić godzinę w dowolnych sklepach. Oczywiście w drodze powrotnej słuchaliśmy piosenki. Wyjazd był bardzo udany i każdy był zadowolony.

            Opracowanie: Lena Krzynówek i Oliwia Galanek, klasa 6

          • „MALEŃKA PRZYSZŁA MIŁOŚĆ” Jasełka bożonarodzeniowe

          •    „W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, aby przeprowadzić spis ludności w całym państwie… udał się też Józef z miasta Nazaret do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna”. (Łk 2,1-6)

               Tak rozpoczyna się przedstawienie Jasełek, które odbyły się w naszej szkole 22 grudnia, w wykonaniu uczniów klasy III i II. Józef szuka miejsca na nocleg dla utrudzonej Maryi, która czuje, że zbliża się czas narodzin Jej Dziecka… ale nigdzie nie ma miejsca … nikt nie chce ich przyjąć: „ludziom zabrakło miłości, serca ich jak zimne głazy… o pieniądzach tylko marzą… a co z wiary ich zostało?” – pytał zmartwiony Józef.  Miejsce znalazło się w mizernej, ubogiej, cichej stajence, wśród zwierząt, na sianie – w ubóstwie. Dlaczego nie w pałacu?? Dlatego, aby wszyscy mogli Mu złożyć pokłon – nawet najbiedniejsi pasterze. NARODZIŁ SIĘ BÓG WSZYSTKIM: BOGACZOM, BIEDNYM, WIERZĄCYM I WĄTPIĄCYM – przyszedł do wszystkich!   Anioły ogłosiły radosną nowinę, pasterze pokłonili się Dzieciątku a Trzej Królowie złożyli symboliczne dary.  My – dzieci – przychodzimy z sercem pełnym uczynków i dziękujemy, żeś się stał Dzieckiem takim, jak my sami - żeby żyć razem z nami.    Na zakończenie Jasełek dzieci złożyły wszystkim zebranym świąteczne życzenia i wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę: „DZISIAJ W BETLEJEM”.

            „Łamiąc opłatek święty, Pomnijcie, że dzień ten radosny w miłości jest poczęty; że jako mówi Wam wszystkim dawne, odwieczne orędzie, z pierwszą na niebie gwiazdą Bóg w naszym domu zasiądzie.                              Sercem Go przyjąć gorącym, na ścieżaj otworzyć wrota – oto, co czynić każe MIŁOŚĆ – największa cnota”

             

            Małgorzata Poreda, Lucyna Samsel

        • Protokół ze szkolnego konkursu   "Drzwi ozdabiamy, bo święta witamy"
          • Protokół ze szkolnego konkursu "Drzwi ozdabiamy, bo święta witamy"

          •  

            1. Organizatorzy konkursu:  mgr Edyta Krzynówek, mgr Małgorzata Poreda, mgr Marcin Samełko, Samorząd Uczniowski.

            2. Uczestnicy konkursu: uczniowie kl. I - VIII

            3. Zasięg konkursu: szkolny

            4. Cele konkursu:

            - rozwijanie zdolności plastycznych, wyobraźnie oraz aktywności twórczej uczniów,

            - integracja grup klasowych,

            - rywalizacja międzyklasowa,

            - stworzenie świątecznej atmosfery w szkole.

                 Dnia 19.12.2023r.   komisja w składzie:

            1. p. Renata  Kurpiewska 
            2. p. Lucyna Samsel
            3. p. Kazimierz Trzcinka

            wyłoniła zwycięzców konkursu,  których dekoracje zdobyły najwięcej punktów w określonych w regulaminie kategoriach: pomysłowość, pracochłonność,  estetyka wykonania,  oddanie atmosfery Świąt Bożego Narodzenia.

             

            Wyniki konkursu:

             

            Klasy I - III

            I miejsce- klasa III

            II miejsce- klasa I

            III miejsce- klasa II

             

            Klasy IV-VIII

            I miejsce- klasa IVb

            II miejsce- klasa VII

            III miejsce- klasa VI

            GRATULUJEMY !!!

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Zbójnej
      • (86) 214 00 10
      • ul. Łomżyńska 35, 18-416 Zbójna Poland
      • Nr konta 62 8757 1011 2602 5452 2000 0020
      • Nr konta 19 8757 0001 2604 7005 2000 0280 Gmina Zbójna Łomża O/Nowogród
  • Galeria zdjęć

      brak danych