W piątek 21 kwietnia 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi, który był podsumowaniem całego Tygodnia Ekologicznego. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki – Ziemi. Dołączamy i my do przyjaciół naszego globu i wspólnie z nimi walczmy o nasz dom.
Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka zaczynają zagrażać samemu człowiekowi.
W ramach działań ekologicznych przeprowadzono w szkole nasadzenia krzewów, klasy I-VIII wzięły udział w akcji „Sprzątanie świata”, przeprowadzono konkurs literacko-plastyczny „Zmiana zaczyna się od działania”, uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z myśliwymi z Koła Łowieckiego Batalion - na warsztatach poznali pracę myśliwych, obowiązki w opiece nad zwierzętami, sposób i częstotliwość odstrzału zwierząt, uczniowie zbierali nakrętki oraz brali udział w akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Ponadto uczniowie klas I-V przez cały rok szkolny biorą udział w akcji „Szklanka mleka i owoce w szkole”.
Uczniowie klasy III A z tej okazji przygotowali przedstawienie „Sąd”, w którym Sędzia Przyroda Polska poprowadził rozprawę przeciwko mieszkańcowi gminy Zbójna, któremu postawiono zarzut umyślnego niszczenia środowiska. Powołani świadkowie- lekarz, leśniczy, ekolog, mieszkaniec, policjant oraz uczeń przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie. Profesjonalnie w swoją rolę wczuł się sędzia - Jaś Gawrych. Oskarżony - Filip Kurpiewski musiał się przyznać do zarzucanego mu czynu i przyjął nałożoną mu karę.
Uczniowie klasy V i IV przedstawili krótkie ciekawostki na temat wody oraz przysłowia związane z wodą . Odbył się też mini konkurs- czworo uczniów poprawnie zinterpretowało znaczenie podanego przysłowia i otrzymało interesujące nagrody.
W konkursie literacko- plastycznym wzięło udział 68 uczniów klas I-VIII. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:
- kategoria I – klasy I-III
- kategoria II – klasy IV-VIII.
Komisja w składzie: p. Lucyna Samsel, p. Małgorzata Banach, dyrektor szkoły p. Jacek Krzynówek wyłoniła następujących laureatów:
Kategoria kl. I- III
1 miejsce – Karolina Skowronek kl. III B
2 miejsce – Lena Lemańska kl. III B
2 miejsce – Dominika Grzyb kl. III B
3 miejsce – Gabriela Remiszewska kl. III A
Kategoria kl. IV – VIII
1 miejsce - Zofia Samełko kl. IV
1 miejsce - Wiktoria Polkowska kl. VI
2 miejsce - Karolina Korwek kl. IV
2 miejsce - Lena Krzynówek kl. V
3 miejsce - Laura Parzych kl. VI
Gratulujemy zwycięzcom!
Edyta Krzynówek , Kazimierz Trzcinka, Aldona Dąbkowska