INNOWACJA PEDAGOGICZNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZBÓJNEJ
W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zbójnej od 1 października 2017 roku uczniowie klas I-III biorą udział w innowacji pedagogicznej pt.: "Czytanie daje moc i jest kluczem do sukcesu". Program jest pierwszą oficjalnie zatwierdzoną przez Kuratorium w Białymstoku innowacją, wdrażaną w tej szkole. Jej autorem jest nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej mgr Edyta Krzynówek.
Innowacja jest to nowoczesne rozwiązanie programowe, mające na celu poprawę jakości pracy szkoły. Głównym założeniem programu jest popularyzowanie czytelnictwa, rozwijanie umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych przez integrowanie społeczności szkolnej. Działania przewidziane w programie mają na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką i przygotowanie ich do samodzielnego czytania. Realizacja programu przyczyni się do poprawy stanu czytelnictwa w szkole, wpłynie na rozwój umiejętności językowych, intelektualnych, czytelniczych i społecznych uczniów kl. I-III. Program zaplanowano na 2 lata. Innowacja jest prowadzona na zasadzie dobrowolności przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz bibliotekarza. Są to zajęcia dodatkowe raz w tygodniu oraz prowadzone w ramach zajęć dydaktyczno-wychowawczych, lekcji bibliotecznych, podczas sesji czytelniczych z zaproszonymi gośćmi, wycieczek do bibliotek, księgarni, teatru oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Prowadzone zajęcia wpłyną na podniesienie kompetencji czytelniczych uczniów, wyposażą ich w umiejętności ułatwiające funkcjonowanie we współczesnym świecie (czytanie ze zrozumieniem) za pomocą metod aktywizujących oraz dzięki samodzielnym staraniom uczniów. Ponadto zajęcia zachęcą uczniów do samodzielnego dążenia do rozwoju intelektualnego poprzez czytanie książek. Przewidywane efekty (korzyści wdrożenia innowacji pedagogicznej) to: wzrost zainteresowania książką, podniesienie stanu czytelnictwa, łatwość w wypowiadaniu się uczniów na określony temat, wyzwalanie drzemiących w uczniach talentów, duża świadomość uczniów z korzyści płynących z posiadania rozległej wiedzy wynikającej z odpowiedniego doboru literatury.
Moim ogromnym pragnieniem jest aby uczestnicy innowacji rozwijali zainteresowania czytelnicze, kształcili nawyk czytania, korzystania z biblioteki, poznali terminy i pojęcia związane z biblioteką i książką, wyrabiali szacunek do książki. W tym celu ściśle współpracujemy z Biblioteką Pedagogiczną w Łomży oraz z Teatrem Lalki i Aktora w Łomży, gdzie uczymy się odbioru sztuk teatralnych, jako adaptacji znanych baśni.
Podjęte działania w innowacji mają na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką, takich świadomych i dobrowolnych oraz przygotowanie ich do samodzielnego czytania. Dzięki realizacji różnorodnych działań chcę pokazać dzieciom, a przede wszystkim rodzicom, że czytanie kształtuje wewnętrzny świat dziecka, a odpowiednio dobrana literatura pomaga budować system wartości i wskazuje życiowe priorytety.
Edyta Krzynówek